Digitální tisk

Digitální tisk

Digitální tisk je způsob tisku, který umožňuje bez dalšího mezikroku vytvořit tiskovinu přímo z počítače, a to již od jednoho kusu. Digitální tisk v současné době nahrazuje ofsetový tisk zejména pro publikace v malých nákladech. Digitální tisk je ve většině případů prováděn na bázi laserového tisku suchými tonery.

Digitální stroje jsou schopny tisknout podobně a v některých ohledech stejně kvalitně jako ofsetové tiskové stroje. Jediné, co je z hlediska tiskového výstupu od ofsetového tisku odlišuje, je složení barvy a způsob nanášení barvy na papír.

Největšími výhodami digitálního tisku je rychlost nutná ke zpracování zakázky, nízké celkové náklady při tisku malého množství kusů a lepší kontrola před tiskem, lze jednoduše vytisknout kontrolní nátisk, který je tištěn na stejném stroji jako výsledný tisk.

Nejběžnější zakázkou digitálního tisku je v malých nákladech například: tisk letáků, katalogů, pozvánek, vizitek nebo etiket.

Malonákladový digitální tisk

Digitálním tiskem rozumíme technologie, kdy je počítač (grafická stanice) spojen přímo s tiskovým strojem a mezi souborem v počítači a vytištěným dokumentem neexistuje žádný polotovar, jako je film nebo tisková deska. Nejprimitivnějším podáním digitálního tisku je barevná kancelářská tiskárna. Od té ovšem neočekáváme žádnou oslnivou kvalitu tisku ani vysokou produktivitu práce, a také nebudeme ještě hovořit o digitálním tisku.

Nejvyšší třídou digitálního tisku jsou takzvané “čistokrevné” digitální tiskové stroje. Ty jsou schopny tisknout ve stejném podání a v některých ohledech i stejné kvalitě jako ofsetové tiskové stroje. Prakticky jediné, co je z hlediska tiskového výstupu od ofsetu odlišuje, je složení barvy a způsob nanášení barvy na papír. Jde o technologii poměrně složitou, a tak se zatím masovější výroby dočkaly pouze dva stroje.

  • Jedním z nich je stroj izraelské firmy Indigo, který tiskne na archy papíru o něco málo větší než A3. Firma Indigo sice v poslední době rozšířila nabídku typů, uvnitř je ale stále stejný mechanismus.
  • Druhým typem čistě digitálního stroje je zařízení od firmy Xeikon. Prodává se pod značkami Xeikon, Agfa, IBM, Nilpeter a postupně přibývají další. V tomto případě je stroj uvnitř opět naprosto identický, existuje ve dvou šířích potiskovaného média (32 a 50 cm) a je možné jej mít v provedení tisknoucím jednostranně nebo oboustranně.