Země původu

0
490

Víte jak poznáte zemi původu u zakoupené potraviny? Rozhoduje původ potraviny, místo zpracování, sídlo výrobce nebo stačí jen tradiční česká receptura? Tyto otázky řeší ministerstvo zemědělství. Jeho úkolem bylo rozsoudit výrobce a obchodníky. Obaly výrobků i obchodní regály jsou v prodejnách vybaveny státními vlajkami. Jsou důvěryhodné?

Jednotná definice pro tzv. české potraviny doposud neexistovala. Pro potravinové kontrolory to znamenalo museli řešení nekončících sporů. Museli rozsoudit, kdy dochází ke klamání spotřebitele a kdy ne. Bylo tak prodáváno mnoho produktů, polské, německé či jiné výroby pod označení Pravá česká potravina, český výrobek, český produkt a pod. Hlavní argument, zněl, že jde o marketingové akce produktů, které jsou v Česku známé jako tradiční. Vláda schválila vyhlášku ministerstva zemědělství, které českou potravinu jasně definuje.

 

česká potravinaPoužití české vlajky nebo využít označení typu vyrobeno v České republice, Česká potravina a podobně, budou moci použít výrobci dobrovolně za splnění určitých podmínek.

Jednosložkové suroviny jako mléko, maso, ovoce či zelenina musí ze 100 % české.Vícesložkové výrobky mají limit nastaven minimálně na 75 %.

Odůvodnění k 3/4 návrhu vyhlášky je požadavek, aby potravina obsahovala víc české suroviny, bez omezení výrobce, pro použití třeba koření, které v naší republice neroste.

Na krabičkách cigaret musí být nově obrázky znázorňující negativní dopady kouření. Složení elektronických cigaret je limitováno maximálním množstvím nikotinu.

Co ještě vyhláška zavádí?

  • Potraviny obsahující pouze aroma, ne samotnou složku budou muset být označeny slovem  „s příchutí“.
  • Určuje, jak budou muset řetězce informovat o pěti zemích, z nichž v největší míře pocházejí dodavatelé prodávaných potravin.
  • Zpřesňuje a zjednodušuje způsob informování o nezáměrných alergenech v potravinách.
  • Stanovuje způsob označování geneticky modifikovaných potravin.

 

Ministerstvo zemědělství proto zakazuje používání zavádějících log u výrobků, které nepochází z Česka.

Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou moci mít alespoň označení Vyrobeno v České republice.

Povinné uvádění země původu bude jenom u vybraných skupin, jako jsou maso, ovoce či zelenina.

V případě klamavého označování potravin může být uložena pokuta až deset milionů korun.

 

Uložit

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here