Víte jak poznat zemi původu u zakoupených potravin? Rozhoduje původ potraviny, místo zpracování, sídlo výrobce nebo stačí jen “tradiční česká receptura”? Tyto otázky řeší ministerstvo zemědělství. Jeho úkolem bylo rozsoudit výrobce a obchodníky. Obaly výrobků i obchodní regály jsou v prodejnách vybaveny státními vlajkami. Jsou důvěryhodné?

Jednotná definice pro tzv. české potraviny doposud neexistovala. Pro potravinové kontrolory to znamenalo řešení nekončících sporů. Museli rozsoudit, kdy dochází ke klamání spotřebitele a kdy nikoliv. Bylo tak prodáváno mnoho produktů, polské, německé či jiné výroby pod označeními pravá česká potravina, český výrobek, český produkt… Hlavní argument zněl, že jde o marketingové akce produktů, které jsou v Česku známé jako tradiční. Vláda schválila vyhlášku ministerstva zemědělství, které českou potravinu jasně definuje.

česká potravinaPoužití české vlajky nebo využít označení typu vyrobeno v České republice, česká potravina a podobně, budou moci použít výrobci dobrovolně za splnění určitých podmínek.

Jednosložkové potraviny jako mléko, maso, ovoce či zelenina musí být 100% české. Vícesložkové výrobky mají limit nastaven minimálně na 75 %.

 

Co dalšího vyhláška určuje?

  • Potraviny obsahující pouze aroma, nikoliv samotnou složku, budou muset být označeny slovem “s příchutí“.
  • Jakým způsobem budou řetězce informovat o pěti zemích, z nichž v největší míře pocházejí dodavatelé prodávaných potravin.
  • Zpřesňuje a zjednodušuje způsob informování o alergenech v potravinách.
  • Stanovuje způsob označování geneticky modifikovaných potravin.

Ministerstvo zemědělství proto zakazuje používání zavádějících log u výrobků, které nepochází z České republiky.

Potraviny, které nemohou pocházet z českých surovin, například čokoládové výrobky, budou moci mít alespoň označení vyrobeno v České republice.

Povinné uvádění země původu bude jen u vybraných skupin, jako jsou maso, ovoce či zelenina.

V případě klamavého označování potravin může být uložena pokutadeset milionů korun.

 

Uložit

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..