Novela Zákona o potravinách a její vliv na obaly

0
2690

Novela Zákona o potravinách a její vliv na obaly

Novela Zákona o potravinách vstoupila v platnost dne 7. září 2016. Novela 180/2016 Sb. Zákona 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích byla připravena Ministerstvem zemědělství ČR. Nyní jde o největší změnu tohoto zákona za 20 let. Zejména reaguje na legislativu Evropské unie. Novela byla připravována 4 roky a dotýká se nově také obalů.

Značení údajů na potravinách

Mezi velké změny u potravin patří zejména zvětšení písma u důležitých údajů uváděných v rozšířeném množství. Hlavně jde o alergeny a nyní už i o výživové složky. Veškeré požadavky na kontrastnější pozadí textu nebo také na zpřísnění používání české vlajky a mnoha dalších symbolů, mnoha značek kvality i na původ potraviny.

Značení Česká potravina

Nově bylo také tzv. kodifikováno dobrovolné označení logem „Česká potravina“ a uceleně sepsány podmínky pro jeho udělení. Důkladněji budou značeny také nebalené potraviny. Zároveň došlo k posílení pravomoci kontrolních orgánů a zvýšení finančních postihů až na 50 milionů korun.

Označování veškerých tabákových výrobků

Začala také platit povinnost uvádět na obalech veškerých tabákových výrobků nově varovné obrázky, které spolu s doplněním varovného nápisu musí zabrat nejméně 2/3 přední i zadní strany krabičky tohoto výrobku.cukrovipng

Označování potravin je jedním z mnoha způsobů, jak danému spotřebiteli zprostředkovat veškeré informace o nabízené potravině, kterou se právě chystá zakoupit. Dnešní náročný spotřebitel chce zejména těžit z velmi široké nabídky potravin a to samé i z množství informací o potravinách na etiketách. Z toho důvodu také v současné době mnoho moderních etiket na potravinách obsahuje velmi detailní informace, které se týkají obsahu živin. Etikety a obaly potravin jsou čím dál více komplexnějším a ucelenějším zdrojem informací o potravině.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..