Efektivní funkce RFID štítků

0
246

Většinu produktů v různých oblastech spotřeby dnes provázejí etikety opatřené čárovými kódy. Prosazována je technologie neviditelné identifikace označovaná zkratkou RFID. Etikety s čárovými kódy jsou používané na produkty i obaly. Neobejdeme se bez nich v supermarketech a logistice. Světem hýbou digitálních technologie a etikety nejsou výjimkou.  Čárové kódy obsahují všechny potřebné informace, ale jsou neměnné třeba při změně ceny, kdy je třeba etiketu vyměnit za nový čárový kód. Pokud jsou nějakým způsobem poškozeny, tak je nelze načíst.

 

RFID štítky mají antény a ty pracují standardně na 4 hlavních vlnových frekvencích, LF, MF, UHF a mikrovlny. Ve standardu ISO se dělí do 3 skupin. V první skupině ve standardu ISO 14443 pracují na vlnové délce 13,56 MHz. Tyto štítky je možné číst a zapisovat do vzdálenosti 50 cm. Druhá skupina ve standardu ISO 15693 pracuje na frekvenci 13,56 MHz. Vzdálenost je zvětšena do 1 m. Třetí skupina ve standardu ISO 18000-6 pracuje na frekvenci UHF a funguje na vzdálenost až do 5 m.

Frekvence RFID štítků

Pracovní frekvence RFID štítků se určují počtem smyček antény, dále jejich tloušťkou a vzdáleností mezi nimi. Frekvence HF s čipy 13,56 MHz již obvykle vyžaduje anténu, kde jsou 4 až 6 smyček s přibližnou tloušťkou 20 mikronů. Frekvence 950 MHz s UHF čipy 868 vyžaduje tloušťku smyčky kolem 4 mikronů.

Všechny pracovní frekvence mají své specifické využití. Štítky s funkcí na frekvenci HF jsou pasivní opatřené induktivním či kapacitním propojením. Jsou nejčastěji využívány pro paměťové karty, k označování knih v knihovnách, anebo při manipulaci s cestovními zavazadly. Štítky, které pracují na frekvenci UHF jsou aktivní, mají integrované napájení a jsou propojeny elektrickým dipólem.

Používají se při manipulaci s paletami rozličných produktů nebo třeba se zavazadly. Pracovní frekvence se nyní v jednotlivých částech celého světa liší. V Evropě pracují na frekvenci 868 MHz,  ve Spojených státech amerických na frekvenci 925 MHz a v Japonsku na frekvenci 950 MHz. Tloušťka anténních smyček se pohybuje kolem 5 mikronů a jej tak podstatně menší .

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here