Efektivní funkce RFID štítků

0
5513
Většinu produktů v různých oblastech spotřeby dnes provázejí etikety opatřené čárovými kódy. Prosazována je technologie neviditelné identifikace označovaná zkratkou RFID. Etikety s čárovými kódy jsou používany na produkty i obaly. Neobejdeme se bez nich v supermarketech ani v logistice. Světem hýbou digitálních technologie a etikety nejsou výjimkou. Čárové kódy obsahují všechny potřebné informace, ale jsou neměnné například  při změně ceny, kdy je třeba etiketu vyměnit a opatřit novým čárovým kódem. Pokud jsou nějakým způsobem poškozeny, nelze je načíst.

RFID štítky mají antény a ty pracují standardně na 4 hlavních vlnových frekvencích – LF, MF, UHF a mikrovlny. Ve standardu ISO se dělí do 3 skupin. V první skupině ve standardu ISO 14443 pracují na vlnové délce 13,56 MHz. Tyto štítky je možné číst a zapisovat do vzdálenosti 50 cm. Druhá skupina ve standardu ISO 15693 pracuje na frekvenci 13,56 MHz. Vzdálenost je zvětšena do 1 m. Třetí skupina ve standardu ISO 18000-6 pracuje na frekvenci UHF a funguje na vzdálenost až do 5 m.

Frekvence RFID štítků

Pracovní frekvence RFID štítků se určují počtem smyček antény, dále jejich tloušťkou a vzdáleností mezi nimi. Frekvence HF s čipy 13,56 MHz již obvykle vyžaduje anténu, kde jsou 4 až 6 smyček s přibližnou tloušťkou 20 mikronů. Frekvence 950 MHz s UHF čipy 868 vyžaduje tloušťku smyčky kolem 4 mikronů.

Všechny pracovní frekvence mají své specifické využití. Štítky s funkcí na frekvenci HF jsou pasivní a opatřené induktivním či kapacitním propojením. Nejčastěji jsou využívány pro paměťové karty, k označování knih v knihovnách, anebo při manipulaci s cestovními zavazadly.

Štítky, které pracují na frekvenci UHF jsou aktivní, mají integrované napájení a jsou propojeny elektrickým dipólem.Používají se při manipulaci s paletami rozličných produktů nebo třeba se zavazadly. Pracovní frekvence se v jednotlivých částech celého světa liší. V Evropě pracují na frekvenci 868 MHz, ve Spojených státech amerických na frekvenci 925 MHz a v Japonsku na frekvenci 950 MHz. Tloušťka anténních smyček se pohybuje kolem 5 mikronů a jej tak podstatně menší.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..