Historie a vývoj RFID štítků

0
6945

Většinu produktů vyráběných pro různé oblasti spotřeby v dnešní době provázejí drobné etikety s čárovými kódy. Stále více se prosazuje i technologie neviditelné identifikace, která je označována  zkratkou RFID. Etikety s čárovými kódy se používají na produkty nebo na jejich obaly. Jsou nutností v supermarketech a dalších sférách, kde systém logistiky a prodeje využívá digitálních technologií.

Čárové kódy sice obsahují všechny potřebné informace o každém druhu zboží, někdy je nutné přidat něco navíc. Vytištěné čárové kódy mají i své nevýhody. Jsou zcela neměnné a při změně ceny musí být opatřeny novým štítkem s novým čárovým kódem. Pokud je u tisk nějakým způsobem poškozen, poškrábán, zmačkán, zašpiněn nebo rozmazán, není čtecí zařízení schopno provést identifikaci. Přenos informace obsažené v čárovém kódu je nutný přímý vizuální kontakt se čtecím zařízením.

RFID technologie

Písmena RFID znamenají zkratku anglických slov Radio Frequency Identification. Používá se pro systémy radiofrekvenční identifikace, které jsou bezkontaktním přenosem informací umožňujícím identifikaci, lokalizaci a sledování. Může být použita třeba při povinném čipování psů. RFID systémy jsou aktivní nebo pasivní a liší se pracovními frekvencemi. Součástí aktivních systémů je také integrovaná napájecí baterie. Tyto pasivní systémy se aktivují čtecím zařízením a tyto nosiče informací již nevyžadují žádné další napájení.

Systém radiofrekvenční identifikace

Vývoj tohoto systému radiofrekvenční identifikace se datuje do období druhé světové války. Protiletadlovým bateriím měl pomoci odlišovat vlastní letadla od všech nepřátelských strojů. Podobný systém začala využívat také automobilka Ford, která tak předcházela poruchám aut. Díly byly opatřeny vysokofrekvenčními čipy a následně došlo k propojení s jednotkou GPRS, která byla  zabudována v autě. Potřebná data se pomocí bezdrátového systému získávala v průběhu jeho provozu a při tom se shromažďovala v automobilce. Zde pak bylo možné odhalovat a opravovat všechny případné závady mnohem dříve, než k nim stačilo ve skutečnosti dojít.

RFID systémy pronikly do dalších oblastí života a po překonání důležitých technologických překážek se začaly používat ve velkém měřítku. RFID není jen etiketa jako čárový kód. Jde o systém s jednotlivými variantami lišícími se v několika faktorech. V první řadě jde o frekvenci, na které pracují. Využívají se 4 vlnová pásma: LF, MF, UHF a mikrovlny. Liší se ale i velikostí okruhu působnosti, maximální vzdáleností, ve které je ještě možné zaznamenané informace z RFID štítků přečíst nebo je také na ně zapisovat. Vzdálenost je v rozmezí od 10 cm do 5 m. Jsou zde i různé úrovně energetické náročnosti aktivních a pasivních transpondérů a k nim patří i kapacita paměti RFID štítků. Ta se pohybuje od 1 do 64 bitů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..