Vědci z NASA povznesli bioprinting na vyšší úroveň aneb bacil místo plošného spoje?

0
2199

Nasa

Kosmické lety jsou závislé na dokonalé elektronice. Ale běžné elektronické součástky mají některé nevýhody. Mají vysokou hmotnost a mají tendenci k opotřebení. Na pevné zemi to není velký problém. Ale náhradní mohou být velkou zátěží na cestě za vesmírnou misí. Dr. Lynn Rothschild, vedoucí vědec z NASA Ames Research Center, nyní pracuje na řešení, které používá mikroby k recyklaci elektroniky.

Tento proces, vysvětlil zjednodušeně, spočívá ve využití rozbité elektroniky, např. mobilní telefony nebo tablety, jako potravu pro mikroorganismy. Chcete-li vytvořit novou elektroniku, budou mikroby využity jako bio inkoust k vytištění nových integrovaných obvodů (IC) čipů, s použitím plazmové tryskové elektroniky tisku. Zatímco výhody pro kosmické lety jsou jasné, tato technologie by mohla mít ještě větší dopad na naši planetu: “Ano, představujeme klíčového hráče, který změní formu recyklace na světě,” Dr. Rothschild napsal v e-mailovém rozhovoru.

Projekt Dr. Rothschilda s názvem “Urban biomining představuje tisknutelnou elektroniku: cílovou metou je biologická recyklace a přetisk”, která byla vybrána společností NASA pro fázi 1 svého Inovativní Advanced Concepts programu (NIAC). V rámci projektu byl také podpořen skupinou Advanced Exploration Systems NASA.

rothschild-NASA-printing

Laboratoř Dr. Rothschildova se zabývá o biomining – pomocí mikrobů – od roku 2011. Když absolventka a stážistka, Jesica Navarrete, přišla se zájmem o biomining a magisterský studijní program v geologii, tým se pustil do práce a Jesica Navarrete zařadila téma do její disertační práce. Vědci v laboratořích NASA Ames vyvinuli plazmovou tiskárnu, která se ukázala jakodůležitá součást skládačky. “Když jsme zjistili, že naše buňky mohou být surovinou pro tiskárnu, všechny hvězdy byly na svém místě!” Říká Dr. Rothschild.

Jako důkaz principu vědci použili druh mikroba, který se běžně používá v laboratoři, Escherichia coli. Proces pracuje v současnosti s jednoduchými kovy a vědci se chystají zkusit to se směsí kovů, než se přesunout k další výzvě: využití buňky pro telefon nebo počítač.

V této fázi výzkumu, vědci vyvíjejí metody a analýzy, jaký druh infrastruktury by bylo zapotřebí k uvedení do provozu této koncepce na Marsu. Vidí také obrovské výhody této technologie pro naši. Tento proces by mohl být při recyklaci kovů méně toxický a může zlepšit dostupnost kovů pro elektroniku faktem, že snižuje potřebu tradičních těžby. A to by byly dost působivé výsledky – a to jak v pozemním, tak i v kosmickém prostředí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..