Oficiální ekoznačky garantované státem v ČR

0
3774

V každém státě je většinou pouze jediná oficiálně uznávaná značka, jejíž udělování je na základě národních nebo nadnárodních programů. Co vám pak taková značka garantuje?
Pokud je produkt opatřen takovou uznávanou ekoznačkou, ta vám pak garantuje, že výrobek během celého svého životního cyklu, tedy od výběru surovin, přes výrobu, distribuci, užívání až po jeho konečnou likvidaci, je šetrnější k životnímu prostředí.
Seznámíme vás s podrobnostmi a nastíníme také, co musíte splňovat, chcete-li takovou ekoznačku získat.

Ekologicky šetrný výrobek

Toto označení obdrží pouze produkty, které splňují přísné ekologické požadavky. Značka je udělována od roku 1994 Ministerstvem životního prostředí ČR. To úzce spolupracuje s Agenturou pro ekologicky šetrné výrobky a připravuje i směrnice pro hodnocení jednotlivých výrobků. Posuzuje se celkový provoz výrobku tedy emise, spotřeba energie, uvolňování prchavých látek, jeho životní cyklus, z čeho je výrobek vyroben, jak se likviduje, spotřeba energie a surovin na výrobu i obal.

Logo - Ekologicky šetrný výrobek
Logo – Ekologicky šetrný výrobek

–    výrobek je ve své kategorii ekologičtější než ostatní obdobné výrobky
–    výrobek je svými funkčními vlastnostmi plně srovnatelný s konkurenčními výrobky
–    výrobek byl vyroben v souladu se všemi platnými zákony a předpisy
–    ekologická výroba nebyla na úkor konečné kvality
Ochranná známka má kruhový tvar se stylizovaným písmenem „E“, s nápisem „Ekologicky šetrný výrobek“. Identifikační číslo obsahuje v prvním dvojčíslí číslo směrnice, druhé je pořadovým číslem výrobku v rámci příslušné kategorie. Známka smí být používána pouze v jednobarevném zeleném nebo černém provedení.

Produkt ekologického zemědělství – BIO

Značkou BIO mohou být označeny kontrolované produkty z ekologického zemědělství. Tato značka je zároveň nositelkou státního označení Česká kvalita.
–    při jejich produkci nebyly použity umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné stimulátory hormonálních látek nebo jiných chemických látek uměle vylepšující barvu, vůni či chuť potravin.
–    u živočišného produktu označují i skutečnost, že se se zvířaty slušně zacházelo.
–    značka zaručuje kontrolu produktů na každém kroku na cestě od výrobce až ke konečnému spotřebiteli.
Udělení značky zaštiťuje Ministerstvo zemědělství ČR. Zemědělci a výrobci, se musí řídit přísnými pravidly dle zákona c. 242/2000 Sb. O ekologickém zemědělství. Na dodržování tohoto zákona dbá nezávislá kontrolní organizace KEZ o.p.s.

Logo bioproduktu - "biozebra"
Logo bioproduktu – “biozebra”

Správně označený bioprodukt nese i číslo kontrolní organizace: CZ-KEZ. Chcete-li získat tuto známku, musíte projít kontrolou u producenta, kdy se zjistí, zda zemědělec splňuje i další přísné
mezinárodní směrnice. Pravé a certifikované biopotraviny jsou označené grafickým znakem BIO.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..