Barva roku 2016 – Rose Quartz a Serenity

0
2614

Americká společnost Pantone, založená v roce 1967 v USA, se stala díky svému systému barev Pantone Matching System, který si dokonce nechala patentovat, autoritou v této oblasti. Barevný prostor našel využití v řadě odvětví, zejména v tisku. Standardizovaný zápis barev umožňuje, aby se na něj mohli odvolat všichni výrobci. To dovoluje podle číselného označení vytvořit vždy přesně žádaný odstín. (V rámci vojenských standardů se dokonce podle čísla barvy od Pantone určuje zcela exaktně, jak má vypadat vlajka.)

 

Zástupci společnosti se současně každoročně tajně ve vybraném evropském hlavním městě sejdou, aby vyhlásili barvu roku. Poprvé tak učinili už v roce 2000. Loňskému roku vládla barva, která se jmenuje Marsala. Jméno získala po italském městu a odrůdě vína, kterému je ostatně podobná, jelikož se jedná o temný hnědočervený odstín. Proč vám ji popisujeme tak podrobně?

pantone-20163Pravděpodobně jste ji totiž také zaznamenali. Ta barva, kterou Pantone vyhlásí, se dotkne mnoha odvětví, objevuje se ve světě designu, ale také například v módě, mnoho z nás si, byť možná nevědomky, přineslo barvu roku také třeba do svého šatníku.

Letos se poprvé na post barvy roku nenominoval jen jeden odstín, ale hned dva. V originále se jmenují Rose Quartz a Serenity. Tedy růžová a modrá, obě v něžném odstínu, který má svou symboliku. Stojí na kontrastu jemné a chladné barvy. Současně jsou tyto protikladné barvy neodvolatelně spjaty s protichůdným principem muže a ženy. Reflektovat mají genderovou rozostřenost a předznamenávat harmonii, která zavládne mezi těmito tendencemi. Letošní volba si klade za cíl narušit tradiční rozlišení na „dívčí” růžovou a „chlapeckou” modrou a naznačit, že cesta by měla vést směrem k rovnosti mužů a žen.

Současně obě barvy svým vyzněním hledají klid, mír a řád v napjaté a stresující době a naznačují touhu po relaxaci. Odrážejí to, co cítíme a co se děje v naší současné kultuře.

pantone-20162

Pro použití ve světě designu jsou obě velmi variabilní: Hodí se pro spojení se všemi tlumenějšími odstíny, třeba fialovou nebo zelenou. Také působí báječně, pokud se zkombinují se žlutou nebo celou škálou růžové. A skvěle vypadají v provedení metalickém i matném.

A mimochodem, psali jsme o první barvě roku, která se volila těsně před koncem tisíciletí. I tehdy jí byla modrá, a to konkrétně odstín Cerulean.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..