CMYK a přímé barvy

0
5245

Etiketa s obrázkem se ve většině tiskne všemi čtyřmi barvami CMYK, Cyan, Magenta, Yellow a Key, tedy černá. Pro každou se vyrobí štoček s rastrem z velmi malých bodů. Štočky se připevní na tiskové válce a barvy se pak tisknou na etikety jedna přes druhou. To vytvoří plnobarevný obrázek. U digitálního tisku rastr není v podobě štočku, ale tak trochu jako dočasná tisková deska. Jde o vybité oblasti elektricky nabitého válce známé pod názvem Elektrofotografie, či virtuální tisková deska v softwarové podobě, pod názvem Inkjet.

Základní barvy

Základní barvou CMYK je bílá, tiskne se zde přece na bílý papír či fólii. Kombinací stejného množství ostatních barev, tedy cyanu, magenty a žluté vznikne sice černá, ale v praxi se použije černá jako samostatná čtvrtá barva. Jde také o hospodárnost s barvami. V digitálním světě se používá barevný model RGB, tedy Red, Green, Blue, produkující barvy v monitoru. Kombinace barev dostaneme bílou a základní barvou je černá, tedy obrazovka monitoru ve vypnutém stavu.

Přímé barvy

Pokud etiketa musí obsahovat specifickou barvu se stálou barevností, je třeba přímou spot barvu. U knihtisku, flexotisku a ofsetu se lze orientovat podle PMS, tedy Pantone Matching Systém. Vybraná barva se namíchá ze základních barev a nalije do barevníku tiskového stroje. PMS škála obsahuje přes 1200 barev. U všech barev je uvedena informace, jak barvu poměrem namíchat ze základních barev. U digitálního tisku k míchání nedochází. Spot barva se tiskne pomocí rastrového překrytí barev CMYK. Jisté barevné odstíny z PMS škály nelze přesně reprodukovat. Za tím účelem se při výběru spot barvy lze orientovat podle dodané škály barev, které jsou dodány vytištěné na konkrétním digitálním stroji.

Uložit

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..