Není etiketa jako etiketa

0
4088

Když se řekne slovo „etiketa“, co se Vám jako první vybaví? Je to etiketa ve smyslu pravidel slušného chování nebo etiketa ve smyslu nálepky? A co je podle Vás „etika“? Není to totéž co „etiketa“? Ale která…..? A nemůžeme vynechat ani „netiketu“. Jak to tedy je?

 

Slovo „etiketa“ má několik významů a zajímavou historii. Pochází z francouzského slova étiquette, což je v překladu lístek nebo štítek, a vyjadřuje soubor pravidel zdvořilého chování ve společnosti. Tyto štítky nebo lístky obsahovaly nějakou informaci, například obsah lahvičky s léky, nebo se jimi označovaly lístky se jmény, jimiž se u francouzského královského dvora určovalo místo u stolu, kam se má host posadit.  Tato úloha etiket jako štítků se postupně rozšířila na popisování pravidel dobrého společenského chování a zdvořilostí.

není_etiketa_jako_etiketaZe své historie tedy etiketa znamená štítek s popsanými pravidly společenského chování. Zajímavé na tom je, že jeho porušení společnosti sice odmítá, ale netrestá ani neodsuzuje. Je také třeba zmínit, že tato pravidla jsou tzv. nepsaná, a někdy není zcela jasné, proč se určité chování předepisuje nebo naopak zakazuje. Ve většině případů ovšem zpříjemňují vzájemný styk a stanovují respekt k ostatním. Předchází se tak konfliktům a dodržováním daných předpisů dává člověk najevo svoji inteligenci, a že ví „co se sluší“.

Etiketa ve smyslu chování je vysoce konvenční záležitost a v každém prostředí nebo společnosti zcela odlišná. Velké rozdíly v etiketě mají jednotlivé země i společenské vrstvy, o nichž nás informují různé brožury a protokoly. Přesto jsou některé okruhy společné jako je držení těla, gesta, oblečení, účes, styl řeči, chování při jídle nebo chování vůči druhé osobě.

Nováčkem etikety je „netiketa“ vymezující chování na WEBu. Do této skupiny můžeme počítat etiketu písemné a elektronické komunikace, etiketa pro obchodní zástupce, business etiketa a další.

Etiketa jako štítek také znamená soubor informací a známe jej i z anglického slova „label“. Jedná se o produkt nejčastěji z papíru nebo různých typů fólií v kombinaci s vhodným typem lepidla. K potisku etiket se nejčastěji používá technologie flexotisku a digitálního tisku, případně je lze vylepšit ražbou nebo embosem. Mohou být samolepící a nesamolepící. Tyto etikety se využívají pro označování výrobků a předmětů, u kterých chceme dalším osobám sdělit informaci o daném výrobku nebo předmětu.

Na rozdíl od etikety jako nepsaných pravidel chování jsou informace uvedené na labelech povinné a přesně vymezené dle místa působnosti, odvětví průmyslu, charakteru výrobku a cílové skupiny. Mohou obsahovat text, čárový kód, QR kód, liší se od sebe i zajímavou grafikou a materiálem.

Mezi samolepící etikety patří print etikety, termo etikety, fóliové etikety, bezpečností etikety, nekonečné etikety a další. Nesamolepící etikety zastupují visačky (např, na textil), jedlé etikety, identifikační pásky, nekonečné pásy a další.

není_etiketa_jako_etiketa4

Etiketa a etiketa mají tedy z historického pohledu jedno společné – oba výrazy vychází z úlohy informovat prostřednictvím lístků druhé osoby, byť postupem vývoje společnosti se jejich význam zcela liší.

A jak to toho zapadá etika? Nijak….. etika nebo-li teorie morálky pochází z řeckého slova ethos, tedy mrav, a je filosofickou disciplínou, která donekonečna zkoumá morálku a její normy, zabývá se teorií hodnot a principů a hodnotí člověka z hlediska dobra a zla. Etika se snaží hledat základy, na nichž stojí například morálka.

S naší etiketou, která naopak jasně stanovuje určité meze a jejím úkolem je informovanost, nemá tedy vůbec nic společného.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..