ESMA ukazuje potenciál funkční tisku na veletrhu Drupa 2016

0
1666

ESMA, European Specialist Printing Manufacturers Association, Evropský specialista tisku  asociace výrobců, bude přítomen ve dvou pavilonech na veletrhu Drupa 2016. Pavilon v hale 3A 70 bude věnována funkčnímu a průmyslovému tisku s členskými společnostmi, jako je SPS demonstrating screen printing equipment, demonstrujících zařízení pro sítotisk používané pro potravinářský design (například čokoláda) a další speciální efekty dosažitelné při vysoké pracovní rychlosti. SPS partner ATMA předvede nejnovější vývoj ve strojích pro vodivý a technický tisk. Německý specialista na šablony KIWO, představí tisk citlivých lepidel s vysokou elektrickou vodivostí. Řada dekoračních technik určených pro sklo a jiné tuhé materiály budou v centru pozornosti ESC a s dalším členem ESMA, Marabu, budou předvádět aplikaci jejich inkoustů pro dotykové panely, tablety a chytré telefony.

Návštěvníci ESMA Lounge se seznámí s nejnovějšími projekty pro inteligentní značky, inteligentní senzory, flexibilní a omyvatelné vodivé inkousty používané v textilním průmyslu a dalších odvětvích různých tiskových technologií pro Internet of Things – internet věcí. Další inovace budou vyzdviženy společností ESMA v pavilonu v hale 6, kde bude  Color Passport prezentovat svůj revoluční přístup k řízení barev a jejich reprodukci na různých podkladech. Jiní odborníci na správu barev, ColorGate, přijdou na výstavu s rozvojovými stanicemi a nejmodernější state-of-the-art RIP techniky průmyslového inkoustového tisku. V neposlední řadě, přirozené, speciální materiály a nanomateriály, ukáže své úspěchy s vodivými inkousty a tištěnými elektronickými komponenty, které uplatňuje zdravotnický průmysl, jako jsou např. jednorázové testery s inteligentními značky.

V čem tkví jádro Funkčního tisku představí společnost ESMA na veletrhu Drupa, a bude  užitečné stručně prokoumat, co se skrývá za tímto pojmem. Ve svých počátcích, funkční tisk vycházel z chromatické barvy, která změnila barvu v důsledku vnějších vlivů, jako je světlo (UV / černé světlo), teplota (teplo), změny pH nebo kontakt s vodou. Zjistili, jejich výhody aplikace v tiskařských strojích, zejména obaly, které představují marketingovou výhodu  charakteristických speciálních efektů. Zářící a fosforeskující dekorace začala před lety průběžně pronikat znovu na trh. Následovaly náročnější a více funkční možnosti a na trh vstoupila nová průmyslová odvětví. Evoluce vodivých inkoustů a elektroluminiscence (EL) prospěla nejen účelu značení (např. Světlo emitující balení Bombay Sapphire Gin), ale dodala řešení i pro solární panely (prsty a přípojnice).

Počáteční aplikace posunuly hranice funkčního tisku v před. Desky s plošnými spoji (PCB) a flexibilní antény kombinující FM, TV, mobilní, GPS do jedné antény a používá se např. v automobilovém průmyslu, zviditelnila se nejvíce u auto radarových systémů pro adaptivní tempomat. V dnešní době, Near Field Communication (NFC) a RFID antény jsou standardně umístěny v elektrických zařízeních a integrace tisku do výrobní procesu neustále zlepšuje zefektivnit jejich náklady. Co se týče electroluminescence je považována za technologický skok zejména při využití OLED (organické světelné diody). Flexibilní OLED integrované v tkanině připraví půdu pro inteligentní textilie a variabilittu, jak je uvedeno v jednom z nedávných ESMA spuštěných mezinárodních projektů – POLEOT (tisk světla emitujících prostředků na textil).

tištěná_elektronika3Dveře do budoucnosti tištěné elektroniky, vodivých tiskařských barev a nátěrových hmot jsou nyní dokořán. Baterie (pružné, tenké, nabíjecí), systémy energie sklízejí úspěch (na základě Peltierova efektu – Peltier effect), inteligentní značky a senzory jsou stále běžné spotřební zboží, mnohé z nich také na jedno použití. Inteligentní oblečení s logy a inteligentními senzory stále nacházejí uplatnění v lékařských a farmaceutických odvětvích, například rychlé testovací proužky pro diabetiky, krevní analyzátory, inteligentní blistry… Zdravotní péče je jedním z trhů, která bude obsahovat nová řešení a umožňuje úspěšné proniknutí tiskařského obchodu na zdejší trh těm, kteří se rozhodli “go functional” funkčnost vpřed. Quad Industries vyvinula ústřední teplotní popisky pro krevní vaky používané v dopravě. Inteligentní značky registrů a přenašeče dat na smartphone aplikace, aby byly zajištěny správné přepravní podmínky.

Při zmínce smartphonů, si mnozí možná neuvědomují, počet jejich složek usnadněných tiskovými technikami. Kapacitní spínače, baterie, dotykové panely a obrazovky – tisk zde opět nahradí drahé a vysoce energeticky náročné procesy. Je zřejmé, že marketingová oddělení jsou také na přídi. Jedním ze známých Audi TT brožur tištěných kontrolních součástí, které po vyrovnání se smartphone stojí na správném místě, obrátil stránku do kontrolovatelných zkušeností displeje kokpitu nového modelu. Funkční tisk spolupracuje s anti-paděláním technologií a dodává kombinované inkousty, barvy, nátěry a podklady pro pro pro vytváření neviditelných fixů. A to jak pro potřeby měny nebo luxusního zboží, kde je bezpečnostní tisk nejúčinnější a cenově atraktivní ochranou proti napodobování a padělání. Současné možnosti nabízejí i rozpoznávací plochu otisku prstů.

Mnohé z výše uvedených aplikací jsou zahrnuty v procesu dekorace “in-mould” ve-formě, ať už jde o automobilový průmysl a elektronická zařízení – od integrace antény v autě, ovládání zrcátek, ovládacích konzol do auta, kapacitních tlačítek na 3D tepelně formovaných dílech a površích. Průmysl se rozrůstá a poskytuje nové, kreativní dimenze rozvoje pro tiskárny, výrobce a designéry produktů.

O společnosti ESMA

Od roku 1990 ESMA obsluhuje sektor průmyslového tisku. Evropská asociace pro tisk výrobců obrazovek a digitální tisk se rozrostla do organizace zastupující průmyslový, funkční a speciální tisk. V průběhu let společnost ESMA vypracovala Knowledge Hub concept – koncept znalost, který nyní zaštiťuje 69 členů z celé Evropy,  výrobce a technologické partnery s odbornými znalostmi cross-technologií. Každý člen ESMA má výhodné podmínky na hlavních veletrzích a vlastních konferencích ESMA. Mezi další výhody patří přístup k technickým seminářům a setkání výboru. Partneři a členové obdrží podporu a rady týkající se zdraví, bezpečnosti a životního prostředí a podíljí se na stanovení průmyslových standardů. Pro více informací navštivte: www.esma.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..