Flexotisk a digitální tisk s velkou budoucností

0
3545

Flexotisk a digitální tisk s velkou budoucností

Jak u nás, tak i po celém světě se pro tisk etiket stále nejčastěji používá technika flexotisku a flexotiskové stroje. Snižují mnohé náklady a zvyšují variabilitu jednotlivých druhů etiket. Stále častěji se setkáváme i s digitálním řešením. Digitální technologie a také digitalizace obecně neustále více pronikají do veškerých sfér tisku. Segment tisku má svá specifika, ale nároky se podobají ostatním segmentům, a proto nachází i zde právě digitální řešení mnohé uplatnění.

Flexotiska

Digitální technologie mají ve výrobě etiket své místo. Například CtP ve flexotisku způsobilo před pár lety převrat v této technologii. Toto řešení přineslo významné zrychlení zpracování a především také razantní nárůst kvality. Vnesl do flexotisku další možnosti aplikací. Současné etikety jsou právě díky digitálnímu zpracování například ve fázi přípravy tzv. štočků konkurencí jiným technikám, které jsou brány jako vyšší kvalitativní stupeň.

Trendy ve výrobě etiket se také mění. Jde o používané materiály i zvýšené nároky na kvalitu tisku. Zákazníci požadují stále více vysokou kvalitu, ale zároveň chtějí nižší náklady. Výrobci tiskových zařízení a dalších modulů pro dokončující zpracování na tyto požadavky reagují. Cestou, jak dosáhnout současně zachování kvality tisku, efektivitu zakázky a menší náklad, je podobně jako u jiných tiskových technik zejména minimalizace všech neproduktivních časů daných strojů.

Stále častěji se setkáváme s implementací různých inovovaných automatizačních prvků. Jsou zde, aby zajistily rychlé a přesné nastavení daného stroje při jakékoliv změně zakázky. To je největší slabina a zdržení v oblasti flexotisku. Způsobuje největší prostoje. Při výpočtu nákladů na každou zakázku hraje roli také množství spotřebovaného materiálu.

Digitální tisk

U menších a velmi malých nákladů je třeba volit digitální tiskové stroje. Svou konstrukcí a zvolenou technologií tisku jsou často podobné těm, které známe ze světa běžného digitálního tisku. Digitální stroje při výrobě etiket je možno využívat nejen k tisku menších a velmi malých nákladů. Lze je efektivně využít i u velkých nákladů. To se osvědčilo třeba při vzorkování. Digitální proces zde znamená významné finanční a časové úspory. Zde je možnost tisku už od jednoho kusu a možnost personalizace, která se v průmyslové výrobě etiket zatím moc neprosazuje. Zatím jsou u nás personalizované etikety stále výjimkou a reklamním tahem, jak ukázat klientům možnosti digitálních technologií ve větě etiket.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..