Oficiální zahraniční ekoznačky

0
2758

Představíme vám dnes značky, které jsou sice důvěryhodné, ale platné především ve svých domovských zemích jako je Německo, Rakousko, Skandinávie či Kanada. Pokud se s nimi setkáte u nás v ČR, není tak úplně zřejmé, zda doprava zboží zatížila přírodu a zda i u nás bude výrobek ekologicky zlikvidován čí recyklován tak, jako v zemi svého původu.
Například výrobek z recyklovaného papíru, opatřený kanadskou či skandinávskou ekoznačkou chrání
jejich lesy, ale u nás představuje konkurenci pro obdobné produkty vyrobené z recyklovaného papíru.

Evropská ekoznačka The Flower

Ecolabel_logo_v5  Platí na celém území EU. Je založen na stejných zásadách jako u nás. Uděluje se kategoriích zboží, jako jsou myčky nádobí, chladničky, prací prostředky, zářivky, barvy a laky, hygienický a kopírovací papír či textilní výrobky. Vyloučeny jsou potraviny, nápoje, léčiva, střelné zbraně a výbušniny. Při udělování se hodnotí celý životní cyklus výrobku a proces je řízen nezávislou institucí.

Králíček – kosmetika, netestovaná na zvířatech

leapingbunnyNejčastěji používaná v Evropě, především v Anglii. Používá se pro kosmetiku, netestovanou na zvířatech. Podle našich zákonů, pokud výrobce, či dovozce uvádí na obalu tuto značku, musí také uvést, zda se informace váže pouze k finálnímu výrobku nebo i k použitým surovinám. Informace se tedy neváže automaticky i na výchozí suroviny pro výrobu takto označených kosmetických výrobků.

Značka Natur papír

NaturPokud jsou výrobky takto označené, obsahují minimálně 90% sběrového papíru. Směrnice pro její udělení jsou však neveřejné. To nic nemění na faktu, že díky garanci Výzkumného ústavu papírenského ji lze považovat za vysoce věrohodnou.

 

Fair Trade

Fair Trade2Jedná se o anglický výraz pro spravedlivý obchod. A ten představuje celosvětové hnutí, které má za účel vracet do mezinárodního obchodu vrátit základní etická pravidla a principy. Základními
Pilíř této značky je ekonomická udržitelnost, kdy výrobci dostávají cenu odrážející vynaložené
úsilí a umožňující důstojné živobytí. Dále pak sociální podpora, kdy je zaměstnancům zaručena zákonná minimální mzda a je zde také vyloučena nucená a dětská práce. V neposlední řadě pak ekologická únosnost, kdy je výroba šetrnější k životnímu prostředí. Do tohoto hnutí se zapojují především demokraticky organizovaná družstva a členové se podílí na rozhodování. Tato značka má snad nejvíce schválených modifikací a pro spotřebitele to pak může být matoucí. Uvádíme zde pouze některé z nich.

Fair Trade3

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..